fbpx
Menu Zamknij

Jak zadbać o poczucie własnej wartości i realizować cały swój biznesowy potencjał?

Poczucie własnej wartości odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Nasze postrzeganie siebie i to, jak siebie czujemy przejawia się w naszym życiu prywatnym i zawodowym. Często poczucie własnej wartości mylone jest z pewnością siebie, a przecież to zupełnie dwa różne stany. Z mojego doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że przez wiele lat bardzo pewnie czułam się w wielu obszarach zawodowych, jednak moje poczucie własnej wartości było niskie. 

Pierwszy raz tak prawdziwie poczułam, że jestem WARTA w 2020 roku, czyli mając 34 lata. Byłam wtedy na urlopie. Stałam nad brzegiem Morza Śródziemnego i usłyszałam swój wewnętrzny głos: Wystarczy być, aby ktoś mnie kochał. Nic nie trzeba robić. Wystarczy być. 

To było dla mnie przełomowe doświadczenie. Myślę, że w usłyszeniu tego wewnętrznego głosu pomogły mi wieczorne rytuały, kiedy to wraz z moją siostrą oraz szwagrem dzieliliśmy się tym, za co jesteśmy wdzięczni. Świadomość bycia wartą jest niesamowitym uczuciem i głęboko wierzę, że każdy z nas może tego doświadczyć. 

W biznesie zdrowe poczucie własnej wartości pomaga nam wyceniać nasze usługi oraz pozwala z lekkością i łatwością wchodzić w nowe współprace. Same rozmowy z naszymi Klientami są wtedy ogromną przyjemnością, ponieważ rozmawiamy z perspektywy obfitości, za którą stoi właśnie poczucie własnej wartości. Rezygnacja z projektów, odpuszczanie działań, kończenie współprac jest znacznie łatwiejsze, kiedy nie przeglądamy się w oczach innych i nie szukamy tam potwierdzenia, że jesteśmy warci.

Z mojego doświadczenia wynika, że każdy ma swoją drogę do odkrycia własnej wartości. W moim przypadku związane jest to z wykonywaniem pewnej pracy w zakresie rozwoju osobistego i duchowego i cały czas się dzieje. Ja zaczęłam od medytacji (cały czas je praktykuję), głębokich rozmów, wdzięczności (która po roku zyskała u mnie miano dziękczynnej afirmacji – piszę o tym tutaj), prowadzeniu dziennika, warsztatów rozwojowych (dla kobiet, kręgi kobiet i mężczyzn), lekturze książek, przyglądaniu się sobie i swoim emocjom. 

Dziś chcę podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, które w mojej ocenie mogą być pomocne w pielęgnowaniu poczucia własnej wartości, kiedy prowadzisz biznes:     

 • Podążaj za tym, co gra Ci w duszy zgodnie z Twoją MISJĄ i Twoimi talentami. Działając w zgodzie ze swoją MISJĄ skupiasz się na swoich najpiękniejszych darach i postępujesz najlepiej, jak potrafisz. 
 • Praktykuj wdzięczność i docenianie tego, co już masz – dziękczynna afirmacja.
 • Podejmuj decyzje prosto z serca, czyli w zgodzie ze sobą i czuj się z nimi dobrze. Nazywaj swoje granice oraz miej przestrzeń na prawdę innych osób.  
 • Rozwijaj to, co już masz. Dzięki temu bazujesz na tym, co już istnieje i metodą małych kroków realizujesz swoje marzenia. Takie działanie osadza Cię w TU i TERAZ bez bujania w obłokach i tworzenia wizji, które mogą się nigdy nie spełnić. W poszukiwaniu siebie czy najlepszego pomysłu na biznes tak bardzo skupiamy się na tym, czego nie mamy, ze nie dostrzegamy tego, co nas otacza, co jest już dla nas dostępne.  
 • Zaproś przytulność do swojego biznesu dbając o Ciało, Umysł i Duszę. Korzystaj z takich narzędzi do rozwoju biznesu, które najlepiej czujesz i które w najlepszy sposób pomagają Ci realizować Twoją biznesową misję. Bezrefleksyjne patrzenie na to, jak działa konkurencja może być zgubne dla rozwoju Twojej firmy. Poczuj, sprawdź czy to jest Twoje i działaj.    
 • Stwórz dla siebie harmonijny plan działania i działaj najlepiej jak potrafisz, aby dotrzymywać słowa sobie i swoim Klientom. Regularnie wykonuj statusy biznesowych projektów, aby wiedzieć w jakim kierunku rozwija się Twoja firma – co warto rozkręcać, a czemu z wdzięcznością podziękować. W takim statusie pomoże Planer Rozwoju Biznesu mojego autorstwa, gdzie na stronie 70 znajdziesz aż 11 pytań, które pomogą Ci dobrze podsumować to, co wydarzyło się w Twoim biznesie oraz zaplanować kolejne aktywności. Pytania do statusów są również w wersji bezpłatnej dostępnej do pobrania z tej strony – Planer Rozwoju Biznesu. 
 • Zamiast skupiać się na negatywnych przekonaniach nazywaj to, co chcesz przyciągnąć do swojego biznesu. Zapisuj w dzienniku wszystko to, co Cię wspiera i co chcesz do siebie zaprosić. Nazwanie swoich pragnień to wspaniała informacja dla Wszechświata, który jest gotów nam pomóc.  
 • Idź w zgodzie ze swoją biznesową misją, bez porównywania się z innymi. Pamiętaj, że zawsze widzimy tylko wierzchołek góry lodowej. Najczęściej porównujemy się do biznesów, które są na rynku już wiele lat i wypracowały całe swoje know- how metodą licznych prób. Super jest mieć wizję rozwoju, jednak bezpośrednie porównywanie się z konkurencyjnymi firmami, które mają np 10-cio letni staż, kiedy Ty działasz jeszcze w pojedynkę, może nie być wspierające ani dla Ciebie, ani dla Twojej firmy.   
 • Miej przestrzeń na wszystkie swoje emocje. Pobądź w nich i znajdź w sobie dla siebie najlepsze rozwiązanie. Kochaj siebie zawsze. Odrzucanie negatywnych emocji, jakie do nas przychodzą może skutkować ich kulminacją i erupcją na miarę Wezuwiusza. Aby pojawiło się światło trzeba zanurzyć się w ciemności. 

W wyznaczaniu kierunku naszego rozwoju wspierającym narzędziem jest Mapa Marzeń. Mapa Marzeń łączy w sobie elementy afirmacji, wizualizacji, działania z poziomu serca. Aby wiedzieć, jakie mamy marzenia należy przyjrzeć się sobie, odnaleźć swoją tożsamość i poczuć, czy faktycznie chcę mieć ten nowy samochód, czy jednak jest to potrzeba wynikająca z moich przekonań, że samochód powinno zmieniać się co 2 lata. 

Już 25 września organizuję kolejny warsztat z budowania Mapy Marzeń, na który serdecznie Cię zapraszam.  

Jeśli: 

 • prowadzisz swoją firmę lub myślisz o jej założeniu lub pracujesz na etacie 
 • pragniesz holistycznie się sobą zaopiekować 
 • marzysz, aby zacząć żyć życiem po swojemu i w swoim CUDownym stylu 
 • czujesz, że jest coś więcej dla Ciebie, jednak do tej pory nie wiedziałaś, jak po to sięgnąć 
 • nie chcesz bać się marzyć i potrzebujesz delikatnego, bezpiecznego dla Ciebie narzędzia, które stanowi Twój drogowskaz 

to z całą odpowiedzialnością mogę zarekomendować Tobie to spotkanie.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.