Twoja firma to Twoje największe marzenie, Twoje dziecko, które chcesz rozwijać i tak jak dziecko firma ma swoje potrzeby. Realizujesz zatem pewne działania, aby te potrzeby spełniać. Z biegiem czasu jest ich jednak coraz więcej, szukasz właściwych dróg rozwoju i próbujesz. Coś kontynuujesz. Czemuś mówisz stop. O czymś zapominasz. Rozpoczynasz nowe. Jaki jest właściwie status Twoich działań? Jakiś? Żaden? Wiesz dokładnie – co, jak, gdzie i kiedy? I wiesz kiedy trzeba otworzyć się na nowe?
Był decluttering, czyli odgruzowanie, teraz czas na remanent
Kiedy w trakcie studiów pracowałam w sklepie odzieżowym cztery raz w roku robiliśmy remanent. Zawsze było to wielogodzinne działanie, ponieważ rzeczy było mnóstwo. Zawsze przed liczeniem towaru sprzątaliśmy, układaliśmy rzeczy, aby łatwiej było weryfikować ich faktyczny stan z tym, co mieliśmy w kartotekach i stanie magazynowym. Stąd właśnie w mojej głowie zrodził się pomysł, aby najpierw zrobić porządek z tym, co już mamy, czyli decluttering projektowy a następnie remanent. Zobacz koniecznie ten artykuł, gdzie piszę o declutteringu: Pozbądź się aktywności, jakie nie służą Twojemu biznesowi
Jak wygląda taki remanent w biznesie, czyli określenie statusu dla każdej z aktywności i co to daje? Otóż, kiedy wiemy na jakim etapie jesteśmy z daną aktywnością lepiej możemy zaplanować kolejne projekty. Dodatkowo jesteśmy w stanie sprawdzić czy wszystkie aktywności realizują nasze biznesowe cele. Taki status pozwala także podjąć decyzję o kontynuacji lub zamknięciu pewnych działań.
Jak wygląda taki status? Poniżej ważne elementy:
- Opis projektu – na czym polega ten projekt? Co tworzysz? Dla kogo? Kto jest zaangażowany?
- Określ cel tego projektu – jakiego spodziewasz się rezultatu? Co jest efektem końcowym?
- Kamienie milowe – jakie są najważniejsze terminy, które decydują o powodzeniu przedsięwzięcia?
- Zadania do wykonania wraz z harmonogramem.
- Budżet – określ, jakie koszy przewidujesz w realizacji tej aktywności. Często przedsiębiorcy rezygnują z kontynuacji działań, ponieważ koszty są wyższe niż myśleli, a to wynika z braku przygotowanej wcześniejszej kalkulacji.
Poświeć teraz czas na to, aby taki decluttering i remanent wykonać. Na pewno pomoże Ci w tym mój darmowy workbook, który otrzymasz po zapisaniu się do newslettera na dole strony. Może przy wdrażaniu i zarządzaniu swoimi projektami i działaniami w firmie potrzebujesz tak zwanych Cookbook`ów?

Gratulacje, jeśli znasz status dla wszystkich aktywności! Przejdź do Biznesowej Burzy Mózgów
Spójrz na swoje biznesowe działania. Czy wszystkie realizują Twoją wizję i misję? Wpisują się w strategię firmy? To jest ten moment, kiedy możesz śmiało pomyśleć o nowych projektach lub usprawnieniem dotychczasowych. Wiesz już, jak jest, a teraz zadaj sobie pytanie – jak chcesz, żeby było.

Wykorzystaj do tej pracy technikę burzy mózgów. Wykonaj ją jednak w poprawny sposób: najpierw daj sobie pozwolenie na wypisanie wszystkich pomysłów, jakie przychodzą Ci do głowy. Po ich wyczerpaniu (powinno ich być min. 20-25) zabierz się do selekcji. Tylko w taki sposób jesteś w stanie wprowadzić nowości lub nawet innowacyjne rozwiązania do Twojej firmy.
Kiedy już nowe pomysły pojawią się na Twojej kartce czas na kolejne etapy związane z budowaniem projektów – określaniem problemu, celu, odbiorcy, metod, zadań, harmonogramu, budżetu i ryzyka. O tych kolejnych składowych wdrażania i zarządzania projektami już w kolejnym artykule.
Jeśli chcesz już dziś pracować dalej ze swoimi projektami to mogę zaproponować dwa rozwiązania: indywidualne konsultacje lub zakup live „Od pomysłu do zarządzania projektami” (wideo i bonusy). Dodatkowo możesz skorzystać z porad i doświadczenia w zarządzaniu projektami, jakie już niebawem pojawią się w moim e-booku „Zarządzaj swoimi projektami po mistrzowsku. Wirtualny PM Ninja własnego biznesu”. Zapisz się na listę zainteresowanych już dziś! https://newlandd.com/zapisy-na-e-book/