W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć temat, z którym często spotykam się w mojej pracy zawodowej i mogę wysunąć wniosek, że większość Twoich problemów w biznesie związana jest właśnie z przekonaniem, że czujesz się nie dość dobra w tym, czym się zajmujesz. To przekonanie wisi nad Tobą siejąc zwątpienie, strach czy niepewność, dopóki nie staniesz z nim oko w oko i mu się bliżej nie przyjrzysz. Chciałabym tutaj dodać, że jeśli nie masz wystarczających kompetencji do zajmowania się danym tematem, to Twoim moralnym obowiązkiem jest je zdobyć i poszerzać swój warsztat pracy. Nie ma tutaj taryfy ulgowej i to przekonanie o byciu nie dość dobrym może chronić i Ciebie i Twoich potencjalnych Klientów. Jeśli jednak masz zaopiekowany temat kompetencji to czytaj dalej.
Poczucie bycia nie dość dobrym
Jednym z częstych tematów sesji mentoringowych jest wiara moich Klientów w to, że wykonują niewystarczająco dobrze swoją pracę. I kiedy ubieram w zdanie to, co usłyszałam – dosłownie po nich powtarzam – to zazwyczaj są zdziwieni, że tak myślą. Zapraszam ich wtedy do krótkiej retrospekcji, gdzie spoglądają na jakość swojej pracy, na proces, który oferują Klientom, oraz na rezultaty, które Klienci osiągają dzięki ich wsparciu – i widzą, że radzą sobie naprawdę dobrze. Że są bardzo kompetentni w tym, co robią. Więc jeśli Ty sama słyszysz w sobie głos mówiący: nie jestem dość dobra, a rzeczywistość wokół – wyniki Twojej pracy i reakcje Klientów – wskazuje na coś innego, to jaką historię sobie opowiadasz? Dokąd ona Cię prowadzi? I przed czym może Cię zamykać?
Twoja wartość nie może być kwestionowana
Na pewno zdajesz sobie sprawę, że Twoja energia mentalna ma znaczenie. To, jak i co myślisz o sobie wpływa na Twoje relacje interpersonalne, relacje z Klientami, na Twój biznes. Mówienie, że jesteś nie dość dobra w całym spektrum Twoich zasług dla innych zabierać Cię może do spotkania się z Twoim poczuciem wartości. Żaden osąd nie jest tak ważny, jak ten osąd o samym sobie. Większość badaczy zgadza się, że możemy wpływać na własną samoocenę, a Nathaniel Branden (psychoterapeuta, filozof, pisarz, wybitny autorytet w zakresie psychologii poczucia własnej wartości) wskazuje na sześć filarów, które ją kształtują. Należą do nich świadome życie, samoakceptacja, odpowiedzialność za siebie, asertywność, celowe życie oraz osobista uczciwość / prawość. Czytamy w jego książce 6 filarów poczucia własnej wartości „Kiedy samoocena nie jest zaburzona, radość, a nie lęk, stanowi motor do działania. Pragniemy doznawać szczęścia, a nie unikać cierpienia. Celem jest wyrażanie, a nie unikanie czy ocenianie siebie. Motywem nie jest udowadnianie własnej wartości, ale spożytkowanie własnych możliwości”*.
Poczucie własnej wartości, autentyczne poczucie wartości własnego istnienia zaprasza do życia pełnią życia. Zgadzam się z Brandenem, który pisze, że jeśli Twoim celem jest udowodnienie, że jesteś wystarczająco dobra, to ta praca nigdy się nie skończy – bitwę przegrałaś w chwili, gdy pozwoliłaś sobie uwierzyć, że Twoja wartość może być kwestionowana. Twoje poczucie wartości ma ogromny wpływ na to, jak działasz w swoim biznesie. Jak nawiązujesz relacje z Klientami, jak dbasz o te relacje, jak wyceniasz produkty, jak stawiasz się do sprzedaży i wiele, wiele, więcej.
Odwaga i poczucie wartości
Alfred Adler (II szkoła wiedeńska, twórca psychologi indywidualnej) o poczuci własnej wartości powiedział coś bardzo intrygującego! Mianowicie według Adlera na odwagę może się zdobyć tylko ten, kto czuje, że jest wartościowy. Może właśnie zadajesz sobie pytanie, kiedy właściwie człowiek czuje się wartościowy? Adler przychodzi z odpowiedzią, że prawdziwe poczucie własnej wartości daje świadomość bycia przydatnym dla wspólnoty. W swoim subiektywnym odczuciu potrzebujesz mieć świadomość bycia przydatnym dla innych. Nie pytasz się kogoś, czy możesz się do czegoś przydać, a głęboko wiesz, że jesteś przydatna. Nie kwestionujesz swojej wartości. Kiedy prowadzisz firmę o poczuciu przydatności dla innych mówi jasno nazwana misja, która działa na rzecz Twoich Klientów, działa na rzecz mikro i makro otoczenia. Możemy patrzeć na przydatność z perspektywy działania / czynów oraz z perspektywy samego istnienia. Na poziomie egzystencjalnym każdy z nas jest przydatny i wartościowy dzięki samemu byciu. Bycie w ujęciu teologicznym i egzystencjalnym to temat na inny wpis, więc musisz uwierzyć mi na słowo, że Twoje istnienie jest bezcenne i idealnie współtworzące matrycę Życia.
Twoja praca na rzecz Klientów
Jakiś czas temu stworzyłam produkt Rusz swoją energią i idź robić dobro. Workbook jest stworzony z myślą o pobudzaniu Twojej pozytywnej, twórczej energii, jaką w sobie nosisz. Zawarte w nim ćwiczenia pomogą Ci odkryć potencjał, jaki tkwi w Twojej pracy na rzecz innych oraz wskazówki, jak dbać o własne wewnętrzne zasoby – swoje Źródło, z którego wypływa również Twoje poczucie wartości.
I mam tutaj dla Ciebie ekstra zaproszenie na grupowy mentoring! Każda osoba, która zakupi workbooka Rusz swoją energią i idź robić dobro (KLIK) w tym oknie sprzedażowym (4-6 listopada) może zadać mi pytanie poprzez ankietę i wziąć udział w bezpłatnym spotkaniu na żywo 14 listopada (czwartek) w godz. 10:00–11:00.
- Możesz zadać swoje pytanie w kontekście misji, wizji, strategii, pomysłów na działania, projektów dla Twojego biznesu, wyzwań z jakimi się mierzysz prowadząc swoją kobiecą solo markę.
- Mam taką intencję, że ośmieli Cię anonimowość tej ankiety i zadasz nurtujące Cię pytanie z kategorii „to na pewno wszyscy wiedzą”, wstydliwych czy „głupich”.
- Ja z mojej strony dołożę wszelkich starań, aby odpowiedź zmieniła Twoją perspektywę i otworzyła Cię na więcej!
- Dlatego na grupowym mentoringu spotykamy się w czwartek 14.11 a pytanie możesz zadać do środy 13.11.
Mam nadzieję, że wszystko dobrze wyjaśniłam! Jeśli po zakupie coś nie będzie dla Ciebie jasne śmiało napisz do mnie wiadomość.
I jeszcze jedno – workbook ma dwie formy – pdf i wersję doc, której kopię robisz na swoim Google Drive i możesz tam śmiało wszystko uzupełniać (to jest kopia na Twoim dysku i tylko Ty masz do niej dostęp).
Źródła:
*6 filarów własnej wartości, Nathaniel Branden, s. 37.
Teorie A. Adlera znajdziesz w: Odwaga bycia nielubianym; Sens życia, Psychologia indywidualna