fbpx
Menu Zamknij

Ograniczające przekonania i jak sobie z nimi radzić, aby w pełni realizować potencjał biznesu

Przez mózg człowieka przechodzi średnio 6 000 myśli dziennie*. To całkiem sporo. Prowadzisz swoją firmę,więc ile z tych myśli dotyczy właśnie Twojego biznesu? Modelu biznesowego? Komunikacji? Marketingu w Twojej małej firmie? Wyczytałam w artykule** że 70% z tych myśli jest negatywnych. Nie znalazłam źródła dla tego stwierdzenia, dlatego tak bardzo mnie to zastanawia – czy faktycznie tak jest? W moim umyśle, może klika procent to myśli, jakie mnie ograniczają i wynikają z jakiś przekonań, które ciągną się za mną od wielu lat. Cieszę się, że dzięki praktyce uważności i skierowaniu swojego zainteresowania ku duchowości przeważająca część tego, co dzieje się w mojej głowie jest pozytywna. Taka zmiana myślenia to jednak długi proces i ciągła praca, aby ćwiczyć się w dobrych nawykach. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, co nas ogranicza i jak możemy sobie z tym poradzić, aby wieść bardziej obfite życie biznesowe i osobiste.

.

Przekonanie – o czym mówi definicja?

Zgodnie z definicją (za Wikipedia) przekonanie to sąd, zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości, słuszności czegoś.

Przekonania (pewność co do słuszności czegoś) wywierają wpływ na spostrzeganie świata, siebie i innych ludzi. W zależności od tego, jak spostrzegamy sytuację i ją interpretujemy, kształtują się nasze zachowania. Doświadczany przez ludzi świat jest często odbiciem posiadanych podstawowych przekonań (Różycka i Wojciszke, 2009). Według Ellisa (1973, 1991; za: Czabała, 2006) oraz Becka (1976; Beck i in., 1990; za: Czabała, 2006) przekonania mają istotny wpływ na funkcjonowanie jednostki. Najpierw spostrzegamy zdarzenie, które następnie jest interpretowane na podstawie naszych przekonań. System przekonań ludzkich jest kształtowany od najwcześniejszych lat, wpływ na przekonania ma rodzina, opiekunowie, ale także wzorce kulturowe***.

Przekonania zgodnie z definicją oparte są na przeświadczeniu o ich słuszności i mogą mieć funkcję wspierającą lub ograniczającą. Zdarzenia, które nas spotykają są najpierw zauważane, a następnie skrzętnie interpretowane przez przekonania, jakie mamy w sobie zakorzenione. Wpływają one na to, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość i są subiektywną właściwością każdego człowieka.

Co nas ogranicza?

Pracując z mikro i małymi biznesami zauważyłam, że bardzo często pojawiają się podczas naszych konsultacji takie przekonania jak:

  • W moim biznesie chcę dojść do wszystkiego sama

  • Sama najlepiej zrobię wszystko

  • Nie potrafię sprzedawać

  • Trzeba mieć znajomości, aby osiągnąć sukces

  • Nie jestem wystarczająco przebojowa, aby budować społeczność

  • Nie jestem jeszcze gotowa

  • Mój produkt nie jest gotowy

  • Najlepiej się nie wychylać

  • Nie jestem dobra w pisaniu

  • Moje życie nie jest ciekawe

  • Pieniądze się mnie nie trzymają

Jak można sprawdzić, czy przekonanie mnie wspiera lub ogranicza? Wybierz odpowiednie przekonanie i odpowiedz na pytania (zaczerpnięte z Racjonalnej Terapii Zachowań)****:

  • Czy to przekonanie jest oparte na faktach?

  • Pozwala mi chronić życie lub zdrowie?

  • Ułatwia mi osiągać bliższe lub dalsze cele?

  • Pomaga mi rozwiązywać konflikty lub unikać ich powstawania?

  • Umożliwia mi się czuć tak, jak chcę, bez używania narkotyków, telewizji, alkoholu?

Jeśli co najmniej 3 razy odpowiedziałaś „nie”, Twoje przekonanie jest ograniczające.

Jak możemy popracować nad tym, co nas ogranicza?

Abyśmy mogli wprowadzać pozytywne zmiany do naszego życia i biznesu należy zacząć od audytu tego, co nas otacza. Dokładanie tak samo, jak w przypadku wprowadzenia nowego projektu do firmy. Za Autorką artykułu „Przekonania”** proponuję następujące kroki:

  1. Wybierz sobie jeden dzień, w którym będzie Ci przyświecała intencja świadomego odkrywania Twoich przekonań. Zapisuj wszystkie przekonania na swój temat w kontekście życia osobistego i Twojego biznesu, które przyjdą Ci do głowy. Na tym etapie niczego nie neguj, zapisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy.

  2. Gdy zbierzesz wszystkie przekonania dopisz do nich informację, czy są one wspierające czy ograniczające. Spójrz na akapit powyżej i zastosuj 5 pytań, które pomogą Ci określić charakter danego przekonania.

  3. Spójrz na swoją listę jeszcze raz. Wybierz jedno przekonanie ograniczające – to, które czujesz, że najbardziej hamuje Cię przed realizowaniem Twojego potencjału.

  4. Teraz zastanów się:

    • Skąd się wzięło? Z dzieciństwa? Z prasy? Usłyszałaś w TV?

    • Czy zawsze w to wierzyłaś? Potrafisz wskazać ten moment, w którym narodziło się to przekonanie?

    • Jakie sytuacje / doświadczenia wskazują, że przekonanie jest prawdziwe?

    • A teraz przypomnij sobie przykład sytuacji, która stoi w opozycji do tego doświadczenia?

    • Czy w związku z tym przekonanie zawsze jest prawdziwe?

    • W co chcesz wierzyć? Jaka jest Twoja prawda?

  1. Podziękuj temu staremu przekonaniu i intencji, która mu towarzyszyła. Możesz zapisać to stare przekonanie na kartce i symbolicznie ją spalić.

  2. Sformułuj nowe przekonanie, które będzie pozytywne i proste. Ma ono Cię wspierać w drodze realizacji Twoich marzeń i biznesowych celów.

  3. Zapisz to przekonanie i następnie wypowiedz je na głos. Jaką ma dla Ciebie moc? Czy oddaje właśnie to, co masz w sercu?

  4. Mając nowe przekonanie, jak zmieni się Twoje myślenie o tej danej sytuacji? Czy pojawia się otwartość na przepływ?

  5. Co możesz zrobić, aby pamiętać o nowym przekonaniu (symbol, rzecz, która będzie Ci je przypominać)?

Jestem przekonana, że to proste ćwiczenie pomoże Ci pożegnać się ze wszystkim, co Ci nie służy. Zacznij od jednego przekonania, tego, które najbardziej Cię ogranicza, aby zrobić sobie przestrzeń na dalszą pracę. Powodzenia!

Jeśli nie potrafisz zaufać, że wszechświat będzie niczym lilie na polu na swój własny sposób dbał o ciebie i chronił cię, oznacza to, że nie ufasz sobie, ponieważ ostatecznie (…) każdy z nas jest tak naprawdę swoim własnym wszechświatem. Jeśli jesteśmy pełni wątpliwości i obaw dotyczących życia, są to tak naprawdę wątpliwości i obawy, które żywimy wobec samych siebie. Ponieważ to, co dajemy światu powraca do nas, świat odzwierciedla to, co mamy w sercu.

Mark Forstater

Forstater M. Duchowe nauki tao, Poznań 2004, Dom Wydawniczy Rebis, s. 79

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.