fbpx
Menu Zamknij

Automatyzacja pomaga Wirtualnym PM Ninja własnego biznesu. Jak samodzielnie zrobić formularz zapisu na newsletter, e-booka czy kurs online?

Automatyzacja w biznesie jest fajna, bo zarówno Ty masz więcej czasu na swoje działania, jak również Twój Klient otrzymuje od razu niezbędne informacje. Czy ktoś pamięta czasy, gdy na list czekało się 2 tygodnie? Obecnie oczekiwanie przez kilka minut może rodzić frustrację po stronie Twoich odbiorców, dlatego warto używać narzędzi, które kontakt przyspieszą i pozwolą na budowanie relacji od pierwszych chwil z Twoją marką.

Dziś w ramach ŚrodoVe ProjektoVe LoVe pokażę, jak zbudować formularz zapisu na Newsletter, e-booka czy kurs online z użyciem systemu do e-mailingu MailerLite oraz WordPress, gdzie bez większych informatycznych zdolności możecie zrobić to samodzielnie. Jeśli jest to jednak zbyt trudne to zapraszam do kontaktu.

Co chcesz podarować swoim odbiorcom?

Zanim przejdziemy do technicznych szczegółów na sam początek podstawowe pytanie – czy chcesz podarować jakiś prezent swoim odbiorcom po zapisaniu się na listę e-mailingową? Fachowo nazywa się to lead magnet – darmowa wartość, która zainteresuje odbiorcę i dzięki temu zdecyduje się on na zapis do Twojej bazy (czyli zostanie leadem). Dlaczego pytam? Otóż, musisz taki materiał odpowiednio wcześniej przygotować z uwzględnieniem następujących aspektów:

– po co chcesz udostępnić właśnie ten materiał? Czy jest to materiał, który prezentuje Twoją strategię? Jakiego zachowania Klienta oczekujesz, kiedy pobierze Twój materiał?

– jaki problem Klienta rozwiązujesz wysyłając do niego właśnie ten materiał? Więcej o tych aspektach znajdziesz w moim e-booku, gdzie przygotowanie takiego lead magnet możesz rozpisać jako mini projekt.

Mój lead magnet to workbook, gdzie krok po kroku zrobisz porządek w swoim biznesie i dowiesz się, jak zacząć kreować nowe pomysły zgodnie z metodą projektową. Zapisz się do Newslettera, aby odebrać ten darmowy prezent.

Krok po kroku budujemy formularz

MailerLite do 1000 użytkowników jest bezpłatny z wyłączeniem pewnych zaawansowanych funkcji. Na sam początek wystarczy. Jeśli zamarzyłeś/aś o wysyłaniu newslettera czy właśnie ukończyłeś/aś e-booka i chcesz udostępnić darmowy fragment, tak jak ja to zrobiłam, to za pomocą paru kliknięć możesz taki formularz przygotować samodzielnie i osadzić go na stronie internetowej.  Myśląc o formularzu zapisu pomyśl o tym, gdzie go widzisz na swojej stronie. Czy ma być na całą jej szerokość? Czy może chcesz mieć tylko sam box na wpisanie adresu e-mail? To są ważne aspekty do ustalenia, zanim zaczniesz docelowo projektować formularz w MailerLite.

MailerLite pozwala na opcję pobierania darmowego prezentu, czyli możemy przygotować stronę z podziękowaniem, gdzie zamieścimy przycisk pozwalający pobrać nasz materiał. W takim przypadku opcja „Double Opt in” musi być włączona. Jednak po kolei.

Zaloguj się do system lub zarejestruj się, jeśli nie masz konta. Możesz użyć mojego linku afiliacyjnego (nie wiem, jakie mam z tego korzyści, jednak na pewno jakieś są): https://www.mailerlite.com/invite/bfd30333812f5

Zweryfikuj swoje konto, potwierdź adres e-mail. Po wszystkich formalnościach możesz przejść do stworzenia swojego pierwszego formularza.

  1. Krok zero – jeśli masz materiał do pobrania to koniecznie załaduj go na serwer swojej strony internetowej i skopiuj link.

Jak to zrobić w WordPress:

  1. Zaloguj się do WordPress
  2. Kliknij media – dodaj nowy
  3. Materiał pojawi się w bibliotece mediów
  4. Następnie klikamy na materiał i kopiujemy jego link

2. Teraz pracuj w MailerLite. Wybierz FORM a następnie kliknij Create embedded form i wpisz nazwę.

3. Wybierz grupę odbiorców. Jeśli nie masz stworzonej grupy możesz to zrobić z tego miejsca. Możesz zaznaczyć więcej niż jedną grupę (ja oferując darmowy fragment e-booka stworzyłam specjalną grupę, gdzie jest skonfigurowany bezpłatny materiał + dodałam do tego grupę newsletter, ponieważ zgodnie z zaakceptowaną treścią zgody przy pobieraniu materiału o tym informuję. Z punktu widzenia marketingu powiększam w ten sposób swoją grupę odbiorców.)

4. Kolejny krok to przygotowanie samego formularza oraz dodanie obowiązkowej zgody. W sekcji Design projektujemy formularz, w sekcji Settings wybieramy interesujące nas formułki. Zaznaczenie Confirmation checkbox pozwala na wprowadzenie własnej zgody zgodnie z RODO. Jest to checkbox obowiązkowy dla użytkownika.

Tutaj również projektujemy stronę z podziękowaniem – success message – informacja, która pojawi się od razu po uzupełnieniu przez Użytkownika formularza zapisu. Można skorzystać z funkcji w MailerLite lub dodać link do swojej strony.

5. Jeśli wszystko już uzupełnione to klikasz „next”. Jeśli chcesz, aby użytkownicy potwierdzili swój e-mail oraz otrzymali od Ciebie prezent musisz mieć zaznaczoną opcję „Double Opt In”. Jeśli chcesz tylko zbierać „leady” możesz tę opcję odznaczyć.

6. Następny krok to stworzenie szablonu e-mailingu. U mnie w przypadku pobrania darmowego fragmentu eBOOKA wygląda to następująco:

  • Double Opt-In Email
    1. Temat – Potwierdź, że chcesz pobrać eBOOKA (coś, co wskazuje o czym jest e-mail)
    2. Nadawca – Mój adres email wraz z nazwą firmy
    3. E-mailing tworzymy klikając w „edytuj”. Samo tworzenie polega na przeciąganiu elementów i uzupełnianiu własnym tekstem.

A tak może wyglądać e-mailing 

  • Double Opt-In Thank you page – krótki landing page, gdzie jest przycisk z materiałem do pobrania (w punkcie „1” dodaliśmy materiał na serwer).

A tak może wyglądać strona, gdzie pobierany jest materiał 

7. Kiedy wszystko jest gotowe przechodzimy do skopiowania kodu HTML. Kod jest na dole strony w szczegółach formularza. Zaznaczamy HTML code i klikamy “Copy to clipboard”. 

8. Następnie w panelu administracyjnym WordPress wybierz stronę, gdzie chcesz umieścić formularz. Istnieją specjalne wtyczki za pomocą których możesz samodzielnie dodawać treści do swojej strony. Ja używam Elementor for WordPress.

Uwaga – jeśli wprowadzasz zmiany w formularzu to ponownie musisz skopiować kod i wkleić na stronę.

Uwaga – ja spotkałam się z trudnością przy moim formularzu zapisu do Newslettera – wersja horyzontalna – pomimo zaznaczenia takiej opcji w MailerLite formularz był tylko na pół strony. Jak można to naprawić:

  • skopiowany kod formularza wklej do Notatnika
  • znajdź max-width (szukaj od początku strony) i ustaw tam na 100%, czyli max-width:100%
  • skopiuj ten kod i wklej do WordPress

9. Zaktualizuj stronę i ciesz się nowym formularzem zapisu!

Tworząc formularze zapisu od razu mamy przygotowane listy e-mailingowe i za pomocą jednego kliknięcia możemy wysłać kampanię dedykowaną właśnie osobom, które pobrały darmowy fragment e-booka czy zapisały się na nasze szkolenie online. Dodatkowo możemy podpiąć grupę ogólną, do której wysyłany jest cyklicznie newsletter, co zdecydowanie ułatwia zarządzanie całą naszą bazą kontaktów.

Mam nadzieję, że ten wpis jest dla Ciebie pomocny i już wiesz, jak zrobić swój pierwszy formularz! Warto dbać o e-mail marketing, ponieważ zgodnie z licznymi badaniami jest on cały czas na topie! Nie wiem jak Ty, jednak ja większość moich decyzji zakupowych podejmuję po otrzymaniu e-maila. Pomimo, że odczytuję maile głównie na telefonie to zakupy robię z laptopa i w mojej skrzynce z wiadomościami z łatwością odnajduję pożądaną wiadomość. Zatem do dzieła! Przygotuj fajny lead magnet, zrób formularz i osadź go na stronie! Zobacz, jak to działa zapisując się do mojego Newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.