Mogę się założyć, że Twoim problemem nie jest brak pomysłów na działania a raczej ich skuteczna selekcja i wybór tego, który przyniesie największe korzyści. Doskonale Cię rozumiem. Jako przedsiębiorcy mamy za zadanie rozwijać nasze usługi, aby zapewnić sobie ciągłość zysków, a także realizować swój wewnętrzy potencjał, bo to z pewnością był jeden z czynników, dla których nasze firmy założyliśmy. Jednak w jaki sposób raz na zawsze pozbyć się pomysłów, które w żaden sposób nie realizują naszej strategii i dodatkowo są obciążeniem dla całej firmy? Przychodzę z odpowiedzią i poniżej przedstawiam ten sposób – jest to Blokowa Analiza Pomysłów, którą osobiście wykorzystuję dla własnych celów.

Analiza, która pomaga ocenić zasadność pomysłu
Masz listę pomysłów, która codziennie się powiększa? To świetnie. Zawsze zapisuj swoje pomysły, aby wrócić do nich w odpowiednim czasie i dokonać właśnie ich analizy. Od czego zaczynamy? Jako pierwszy krok proponuję odpowiedzieć sobie na pytanie:
Jaki problem rozwiązuję?
Nasze usługi czy produkty są odpowiedzią na pojawiające się na rynku problemy. Jeśli masz jakiś pomysł, koniecznie określ jaki konkretny problem rozwiązujesz.
Następnie zastanów się nad przyczynami i skutkami problemu oraz co się stanie, gdy problem nie zostanie rozwiązany. To jest krok drugi i trzeci. Warto zrobić taką analizę, ponieważ wtedy dokładnie wiemy z czym się mierzymy. Poznanie sytuacji, w jakiej jest ten nasz potencjalny odbiorca pozwala też na lepsze przygotowanie treści merytorycznych czy contentu na nasze social media. Aby komuś pomóc powinniśmy wejść w jego buty, zobaczyć jak wygląda jego dzień i ocenić w jakim aspekcie i dokładnie jak ten nasz pomysł może ulepszyć jego dotychczasowe funkcjonowanie. Bo to jest clue całej naszej działalności i to generuje nasze zyski i wdzięczność Klientów – rozwiązanie ich problemów.
W kolejnym kroku dokładnie analizujemy naszego odbiorcę. Kim jest? Co robi? Jak ma na imię? Ile ma lat? Czym się zajmuje zawodowo? Co lubi robić w czasie wolnym? Gdzie go można znaleźć w Internecie? Określamy naszą personę, idealnego Klienta, który jest odbiorcą naszego produktu.
A na koniec w naszej Blokowej Analizie Pomysłów układamy cel dla naszego projektu. Tak, to już zaczyna mieć ramy projektowe, bo pojawia się pewna struktura i konkretne elementy, które nadają projektowy kształt naszym działaniom. Cel, który tutaj mamy określić powinien być zgodny z metodologią SMARTER, czyli:
- S – skonkretyzowany
- M – mierzalny
- A – ambitny
- R – realny
- T – terminowy
- E – ekscytujący
- R – rejestrowany – zapisany w FORMIE DOKONANEJ.
Pamiętaj, że cel Twojego działania jest odpowiedzią na problem. Napisanie e-booka nie jest celem samym w sobie, tylko sposobem, za pomocą którego możesz rozwiązać problem.
Houston, mamy problem?
Jeśli pojawia się problem, to pojawiają się także możliwości. Ludzie są istotami bardzo kreatywnymi i lubimy ułatwiać sobie życie, sprawiać, że staje się ono piękniejsze. Ile jest problemów to tyle mamy rozwiązań. Patrzmy na problemy jako na elementy, które uruchomią naszą kreatywność i pomogą uwolnić nasz wewnętrzny potencjał. Zrobienie Blokowej Analizy Pomysłów (BAP) w postaci odpowiedzi na następujące pytania pozwala zdecydowanie sprawdzić, czy nasz pomysł jest realną odpowiedzią na istniejący problem. Zatem do dzieła!
Jaki problem rozwiązuję
Jakie są przyczyny i skutki problemu
Co się stanie, gdy problem nie zostanie rozwiązany?
Kim jest mój odbiorca? Gdzie go znajdę?
Jaki jest cel mojego przedsięwzięcia/projektu?
Jeśli chcesz przeanalizować swój cel pod różnymi kątami to zapraszam do pobrania tabeli z mojej strony z bezpłatnych materiałów: https://newlandd.com/free/ Koniecznie pobierz również bezpłatnego workbooka zapisując się do newslettera na dole strony.
Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej jak przejść od pomysłu do zarządzania projektami to zapraszam do zakupu nagrania z mojego live: https://newlandd.com/produkt/od-pomyslu-do-zarzadzania-projektami-wideo-i-bonusy/
A jeśli pragniesz jeszcze więcej informacji na temat taktyk Project Managerów, jakie można wdrożyć do swojego biznesu i nie tylko to zapraszam do sklepu po mojego e-booka „Zarządzaj swoimi projektami po mistrzowsku. Wirtualny PM Ninja własnego biznesu”. Premiera była 30 września!

E-book “Zarządzaj swoimi projektami po mistrzowsku. Wirtualny PM Ninja własnego biznesu”.